Справяне с негативните емоции. Осем упражнения за овладяването им.
Първата част на статията Емоциите под лупа, част първа – разбиране на емоциите и тяхното въздействие върху нас завърши с изненадата (за някои от вас), че всъщност не самата отрицателна емоция ни разболява, а неспособността да овладеем бурята от емоции, вирусът, който заразява ума, душата и тялото ни. Буквално и преносно. Бяха разгледани и няколко примера за това.
Психосоматиката е термин в психотерапията, който обяснява и разглежда тези явления. Когато се „разболееш“, чувството е ужасно – искаш да се свиеш на топка и светът да спре да се върти, защото не можеш да наваксаш с очакванията на света (и своите собствени към себе си). Искаш да избягаш, да промениш всичко или себе си с магическа пръчка. Но животът е друг вид фентъзи. Процесът е дълъг и труден, посят с още такива „болести“. Както при лечението на грип пием лекарства и се грижим за себе си, такъв е и лекът за мислите и душата ни.
Изключително важно е да се знае, че никой не е сам в тази война, всички се борим срещу (и борим да приемем) наши собствени демони и лоши герои, родени от нашите трудни емоции. По-надолу ще намерите и няколко метода за справяне с тях.
Справяне с (и овладяване на) емоциите
Ранди Б. Нойес в книгата си „Изкуството да ръководиш себе си“ извежда 8 упражнения и примера за овладяване на емоциите:
- Упражнение „Изпитай се“ за влизане в контакт със себе си – проверявайте какво чувствате и какво ви казва тялото ви – дали е напрегнато и неспокойно и къде точно усещате това – в сърцето, стомаха, главата;
- Писмено упражнение за описване на чувствата – пълно описание и признаване без цензура;
- Упражнение със записване – свободен израз на чувства и мисли с помощта на записващо устройство. След това се погледнете или чуйте отстрани като страничен човек. Колко по-различно само ще гледате на себе си!
- Удряне, докато всички чувства не излязат навън – крещете на място, на което никой няма да ви чуе и удряйте нещо, което няма да ви нарани. Насладете се на свободата и лекотата, които идват след това;
- Изправете се срещу чувствата си – дишайте и издишайте няколко пъти съзнателно, вгледайте се в чувството, наблюдавайте го, признайте го, че го има;
- Изразяване на чувствата посредством изкуство – пеене, рисуване, писане, оформете това, което чувствате чрез креативност;
- Упражнение за споделяне – не се страхувайте и не се потискайте, споделете на някого, на когото имате доверие. Бъдете смели. Куражът е преживяване на страха;
- Ментална тренировка – дишайте със затворени очи в продължение на 15-20 минути и не мислете за нищо, отпуснете се и се успокойте.
Не подценявайте тези ментални тренировки и не помисляйте, че не работят преди наистина да сте вложили някакъв труд и да сте опитали. Правите го за себе си все пак. Именно поемането на отговорност за нашите действия, както за нашето мислене, емоции и чувства, ни превръща в пораснали и зрели хора. Не възрастта, социалният статус и семейното положение. Изглежда плашещо и страшно, особено ако сме свикнали някой друг да поема отговорност за нас и да взима решения вместо нас. Понякога най-малко очакваме хубавия развой на събитията и се оказваме много приятно изненадани.
Ако упражненията на Ранди Б. Нойес не ви се струват ефективни, други предложения са разграфяването и попълването на таблица за запис на мислите. В „Мисълта определя настроението“ Денис Грийнбъргър и Кристин Падески споделят случаи със свои клиенти, на които дават таблицата, в която да попълнят какво се случило, какви емоции са изпитали, какви мисли са им минали през главата, какви представи подкрепят тези мисли и какви не ги подкрепят, алтернативна възможност за ситуацията и накрая отново да оценят емоционалното си състояние от 0 до 100 %. Току-виж накрая сте открили какво точно ви кара да се чувствате и мислите по определения начин и решите да направите промяната. Но нека подчертаем, че емоциите и мислите ни не са научни факти и не бива да ги приемаме за универсална истина. Те са просто нашата реакция и интерпретация на събитията и случките в живота ни.
Другият метод, който можете да опитате, може да ви се стори доста страшен и отблъскващ, но той се казва „поеми предизвикателството“, с помощта на който да се изправите срещу емоцията и да я победите.
Излезте от зоната си на комфорт и направете това, от което се страхувате и което ви тревожи. Намерете силата в себе си, защото вие сте единственият човек, на когото абсолютно винаги може да разчитате и който няма никога да ви предаде. Доверете се на собствените си преценки и възможности, помислете кое е най-лошото, което може да се случи и се убедете, че проблемът не е на живот и смърт. Той е само във вашата глава. След като се противопоставите на емоцията, чувството е върховно. Борили сте се и сте победили. Вие сте герой!
Тайната
Осъзнаването и справянето с емоциите е едно от многото предизвикателства, които срещаме в живота си. И то съвсем не е за подценяване. Избутването на трудните емоции, с времето ще ги направи само по-трудни и те няма да се решат и изчезнат от само себе си, колкото и да се надяваме на това. Те ще ни причакват като хищници в тъмните ъгли на неразкритото ни съзнание и ще дебнат да ни уловят в плен, когато най-малко очакваме. Те са чудовището под леглото, таласъмите в гардероба.
Да открием ние първи, да ги посрещнем със смирение и приемане – колкото и да не ги харесваме, те са част от нас. Това е тайната за справянето с емоциите и тя не се крие в отбягването, бутилирането и пренебрегването. Време е да приветстваме емоциите като добре дошли и да научим от тях всичко, което можем. Нека не очакваме резултат от първия път.
Скъпи, свръхчувствителни хора, не се и надявайте, защото наистина няма да получите бързо изхода, който търсите. Не се лекувате от грип след първото хапче, необходими са няколко дни. Нужно е известно време и опити да откриете вашия начин, който най-добре ви помага да се изправите на крака, да повярвате в силата и възможностите си и да станете човека, който мечтаете да бъдете. Приемете терапевтична помощ, ако не знаете как да се справите. Не сте повредени или луди, просто сте свръх чувствителни и искате да се погрижите за себе си. Пък нека всеки мисли каквото иска. И този, който съди, има проблеми, а да се изправиш срещу тях и да пристъпиш към действие е решение, достойно за уважение и възхищение. Не се отказвайте.
Автор: Таня Михайлова
Още от същия автор:
Източници:
- Грийнбъргър, Денис и Падески, Кристин – Мисълта определя настроението, София, „Изток-Запад, 2018
- Б. Нойес, Ранди – Изкуството да ръководиш себе си, София, „Персей“, 2010
- Дайър, Уейн – Мъдрост за всеки ден, София, „Кибеа“
- Psych2go, 8 signs you’re highly sensitive person (HSP)
Книги в помощ за разбиране и справяне с емоциите:
- Денис Грийнбъргър и Кристин Падески – Мисълта определя настрението
- Ранди Б. Нойес – Изкуството да ръководиш себе си
- Джон Кехоу – Подсъзнанието може всичко
- Уейн Дайър – Вашите слаби места
- Уейн Дайър – Мъдрост за всеки ден
- Д-р Сюзън Дейвис – Емоционална пластичност
- Райън Холидей – Изкуството да бъдеш спокоен.