В България отбелязваме Сирни Заговезни, познат още като Ден за прошка – време, в което се молим на близките за прошка и им даваме такава, за да влезем в предстоящия Великденски пост с чисто сърце. Този обичай напомня колко важно е да се освободим от натрупаните обиди, болка и негативни емоции. Много култури по света имат практики и празници, посветени на прошката и духовното прочистване. Общото между тях е прошката към другите и към себе си, освобождаване от тежестта на миналото и нов старт с чисто сърце.
Наскоро по време на седмото издание на Срещи с истината с Биляна Савова и с гост психотерапевтът Орлин Баев за първи път чух за древна хавайска практика, основана на принципа на прошката – Хо’опонопоно.
Какво е Хо’опонопоно?
Хо’опонопоно е традиционен хавайски метод за изцеление, основан на прошката, любовта и вътрешното прочистване. Името му означава „да поправя“, „да направя нещо правилно“ и цели да възстанови хармонията в човека и неговите взаимоотношения.
Методът се базира на идеята, че носим 100% отговорност за всичко, което се случва в нашия живот. Това не означава вина, а разбирането, че чрез изчистване на негативните мисли и програми в подсъзнанието, можем да променим своята реалност.
Четирите фрази на Хо’опонопоно
Основният инструмент на практиката е прост, но дълбок: повтарянето на четири изчистващи фрази:
- Съжалявам – Признаваме, че нещо в нас е създало ситуацията, която ни тревожи.
- Прости ми – Молим за прошка от Вселената, от другите и от самите себе си.
- Обичам те – Изпращаме любов към всичко и всички, включително към себе си.
- Благодаря – Изразяваме благодарност за възможността да се излекуваме и да се променим.
Тези думи могат да се повтарят в моменти на стрес, болка или конфликт, като начин да освободим тежестта, която носим в себе си.
Сходството между Хо’опонопоно и българската традиция за прошка
И в българската, и в хавайската култура прошката е централна идея, която носи облекчение и ново начало. На Сирни Заговезни младите искат прошка от възрастните с думите: „Простено – прости!“, а отговорът е „Простено да ти е!“. Това символично действие ни помага да се освободим от натрупаните тежести и да заздравим връзките си с другите.
В Хо’опонопоно прошката не зависи от другия човек – тя е личен процес, който протича вътре в нас. Чрез изчистване на нашите мисли и чувства ние трансформираме и реалността около нас.
За чудото на тази практика
Джо Витале – автор на над 90 книги за духовен растеж и самопознание, разказва за терапевта д-р Хю Лен, който през 1984 г. кандидатства за работа в клиника за криминално проявени и психично болни хора в Хавай. Той твърдял, че може да излекува всички ментално, емоционално и физически болни хора, осъдени като криминални лица чрез алтернативен и лечебен метод.
В рамките на една до две години повечето пациенти били изписани. След точно четири години всички били освободени, а клиниката окончателно затворила.

Д-р Хю Лен обяснил, че този лечебен метод, наречен Хо’опонопоно (Ho’oponopono), представлява начин човек да поеме пълна отговорност за собствения си живот. Според него, всичко и всеки, който се появява в нашето обкръжение, е наша отговорност. Независимо дали дадена ситуация ни харесва или не, ние трябва да я приемем и трансформираме чрез вътрешна работа. Терапевтът допълнил, че Хо’опонопоно е част от по-широката концепция за създаване на собствената реалност, за която са писали множество автори.