Кой стои на върха на пирамидата на Маслоу? Кои са основните характеристики, типични за тези само два процента от човечеството? Разберете повече от днешната ни статия.
Биография
Ейбрахам Харолд Маслоу (1.04.1908 г. – 8.06.1970 г.) е добре познат американски психолог, чието име в съвремието ни се свързва най-често с пирамидата на потребностите, позната още като пирамида на Маслоу. Освен с нея, Маслоу допринася за развитието на психологията и психотерапията през последните десетилетия и с едно от големите направления в психологията – хуманистичната. Към нея прибавяме неговите изследвания върху темата а себеактуализацията на хората.
Хуманистичната психология
Хуманистичната психология създава няколко различни терапии, всички ръководени от идеята, че хората притежават вътрешните ресурси за растеж и изцеление. Най-известната от тях е клиент-ориентираната терапия, разработена от Карл Роджърс.
В противовес с повечето психолози преди Маслоу, които анализират и лекуват болното и ненормалното, той се вглежда в положителните качества. За разлика от предшествениците, той не третира другите като „торба със симптоми“.
Маслоу призовава хората да признаят основните си нужди, преди да се справят с по-висшите си потребности и в крайна сметка да се самореализират/самоактуализират.
Проучване от 2002 г. класира Маслоу като десетия най-цитиран психолог на 20-ти век.
Самоактуализиралият се човек живее творчески и използва докрай своя потенциал.
Е. Маслоу
Основни принципи на хуманистичната психология
Настоящото функциониране на някого е най-важно. В резултат на това хуманистите подчертават, че живеем „тук и сега„, вместо да се дълбае в миналото или да се правят опити за предсказване на бъдещето.
За да бъдат психически здрави, хората трябва да поемат лична отговорност за действията си, независимо дали действията са положителни или отрицателни.
Всеки човек, само защото съществува, по своята същност вече е достоен. Въпреки че всяко дадено действие може да бъде отрицателно, тези действия не отменят стойността на дадено лице.
Крайната цел на живота е постигане на личностно израстване и разбиране. Само чрез постоянно самоусъвършенстване и саморазбиране индивидът може да бъде истински щастлив. Хуманистичните психолози смятат, че всеки човек се ражда с желанието да реализира пълния си потенциал, да достигне ниво на „самоактуализация“. Основната точка на това ново движение, което достига своя връх през 60-те години на миналия век, е да подчертае положителния потенциал на човешките същества.
Станете такива, каквито сте!
Ницше
Характеристиките на самоактуализиращите се
Според Ейбрахам Маслоу само два процента от хората достигат върха на неговата пирамида и са самоактуализиращи се: т.е. успяват да достигнат пълния си потенциал. Видният психолог основава своята теория отчасти на собствените си предположения и убеждения за човешкия потенциал и отчасти на казуси на хора от неговото обкръжение, както и на исторически личности, които смята, че са се самореализирали. Включени в изследването му са Алберт Айнщайн, Хенри Дейвид Торо, Линкълн, Томас Джеферсон, Елинор Рузвелт и др.
Хората, които се самоактуализират, притежават необикновена способност да се долови фалшивото, подправеното, нечестното в личноста и общо взето да се преценяват хората точно и ефикасно.
Е. Маслоу
Общите черти
Маслоу изследва живота на всеки от тези хора, за да се оценят общите качества при всички, които са довели до самоактуализация. В своите изследвания Маслоу установява, че самоактуализаторите наистина имат сходни черти.
Независимо дали са известни или непознати, образовани или не, богати или бедни, самоактуализиращите са склонни да притежават следните черти, които формират един общ профил:
Ясно възприемане на реалността
Самоактуализаторите са в състояние да преценят ситуациите правилно и честно. Те са много чувствителни към повърхностните и нечестни хора и са в състояние да видят скрити и объркани реалности по-бързо и по-точно от останалите
Приемане
Самоактуализаторите приемат собствената си човешка природа с всичките й недостатъци. Недостатъците на другите и противоречията на човешкото състояние се приемат с хумор и толерантност. При тях има относителна липса на чувство за вина, на парализиращ срам и на крайна или тежка тревожност.
Спонтанност
Верни на себе си, вместо да са такива, каквито другите очакват.
Ориентирани към задачи и проблеми
Самоактуализиращите са проблем-центрирани, а не его-центрирани. Те имат мисия в живота, задача за изпълняване, проблем извън тях, който впряга много от тяхната енергия.
Комфорт със самотата
Въпреки удовлетворяващите си отношения с другите, самореализиращите се хора ценят самотата и им е удобно да бъдат сами
Автономия
Самоактуализаторите не са зависими от външна власт или други хора, от физическата и социална среда. Те са склонни да бъдат изобретателни и независими.
Свеж поглед
Самоактуализаторът има чудната способност да оценява отново и отново, свежо и наивно благата на живота, изпълнен с благоговение, удоволствие, почуда, дори екстаз, колкото и досадни да са тези преживявания за другите. Съществува една „невинност при наблюдаваното“, като тази на дете.
Върхови преживявания
Всички субекти на Маслоу съобщават за честата поява на върхови или мистични преживявания (временни моменти на самоактуализация). Тези случаи са белязани от чувства на екстаз, хармония и дълбок смисъл. Самоактуализаторите съобщават, че се чувстват единни с Вселената, по-силни и по-спокойни от всякога, изпълнени със светлина, красота, доброта и т.н.
Принадлежност към човешкия род
Според Маслоу самоактуализаторите притежават „Gemeinschaftsgefühl“, което се отнася до „социален интерес, чувство на общността или чувство за единство с цялото човечество“. Те изпитват съчувствие и привързаност към човешките същества.
Смирение и уважение
Демократичността е типична за всички изследвани от Маслоу самоактуализиращи се личности. Те могат да бъдат дружелюбни с всеки, независимо от класа, образование, политически убеждения, раса, цвят на кожата, стига да са с походящия характер.
Дълбоки междуличностни отношения
Междуличностните отношения на самоактуализаторите са белязани от дълбоки връзки. Тази обич на означава липса на преценка и е налице реалистична и сурова оценка на лицемерните, претенциозните, надутите и самовлюбените. Кръгът на приятелите им е твърде тесен.
Етика
Силно етични с определени морални стандарти. Винаги постъпват правилно и никога – неправилно. Излишно е да се казва, че представите им за правилно и неправилно, за добро и зло, често не са общоприетите.
Невраждебно чувство за хумор
Не смятат за смешно онова, на което се смеят повечето хора. Ако хуморът е враждебен (разсмиваш хората като засягаш някого) или е хумор на превъзходство, или е бунт срещу авторитета, те не се смеят.
Творчество
Всички изследвани, без изключение, по един или друг начин демонстрират един особен вид творчество, оригиналност, находчивост. Не става дума за гениално творчество като при Моцарт, а в желанието и действието за съзидателност.
В публикацията са използвани цитати от книгата на Ейбрахам Маслоу „Мотивация и личност“, изд. Кибеа
Станете автор в mediapsihologia.com. Пишете ни на info@mediapsihologia.com