Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ между 11 и 20 процента от жените, които раждат всяка година на същата територия, развиват симптоми на следродилна депресия.
Това е и най-големият рисков фактор за самоубийство и за убийство на дете. В САЩ всяка година има около 4 милиона раждания, което се равнява на почти 800 000 жени с риск за следродилна депресия.
Изследователи от Медицинския колеж за медицински сестри към Университета Florida Atlantic, са първите, които търсят връзката между кърменето и риска от следродилна депресия, като интервюират 29 685 жени, живеещи в 26 щата.
Резултатите от изследването, публикувано в списанието Public Health Nursing и в сайта Neuroscience News, показват, че следродилната депресия е значителен проблем, свързан с психичното здраве и близо 13 % от извадката са изложени на този риск.
С увеличаването на броя на седмиците, през които жените кърмят, следродилната им депресия намалява.
Тъга, тревожност, умора
Жените, страдащи от следродилна депресия, която настъпва в рамките на четири седмици до 12 месеца след раждането, издържат повече на тъга, тревожност и екстремна умора. Жените със следродилна депресия, които не се лекуват, също могат да преживеят негативни последици от това състояние, включително затруднено свързване и грижа за децата си, мисли за нараняване на себе си или на бебето си. Те също така са изложени на повишен риск от злоупотреба с вещества.
д-р Кристин Толедо, старши автор и асистент в Медицинския колеж.
Рискове от следородилната депресия
Жените, които са преживели следродилна депресия, имат 50 % повишен риск от по-нататъшни епизоди на следродилна депресия при последващи раждания. В допълнение те имат 25 процента повишен риск от по-нататъшни депресивни разстройства, несвързани с раждането, до 11 години след него. Следродилната депресия увеличава майчината заболеваемост и е свързана с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, инсулт и диабет тип 2.
Данните от това важно проучване показват, че кърменето не само пести средства на майката, но и действа благоприятно на нейното психично здраве, тъй като може да намали риска на жената за следродилна депресия
д-р Сафия Джордж, декан на Florida Atlantic University, Колеж за медицински сестри.
Станете автор в mediapsihologia.com. Пишете ни на info@mediapsihologia.com