„Нямам приятели, имам семейство. В края на деня това е всичко, от което имам нужда“
Започваме темата с цитат от новата песен на David Guetta – Family (feat. Bebe Rexha, Ty Dolla $ign & A Boogie Wit da Hoodie). Замислете се за своите собствени приятели. Откога ги познавате, как сте се намерили, през какви етапи са минали взаимоотношенията ви? Приятелствата са междуличностни отнoшения, потребност от взаимни интереси, към създаването на които родителите ни ни тласкат още от много малки деца. С истинските приятели човек става на крака в най-слабите си мигове, намира опора в най-трудни ситуации и с тях споделя радост и щастие. С приятелите си си истинският себе си, даваш воля на духа, който иска свобода и да открива новото. Понякога приятелите са дори по-близки от семейството и роднините ни и всъщност се превръщат в едно друго наше семейство, към което също се привързваме и обичаме.
5 етапа на приятелските взаимоотношения
Приятелските отношенията са интересен процес, който се развива с времето, изискват енергия и стават все по-дълбоки. Споделяме и се разкриваме повече, а някъде по пътя се появява и доверието. Развитието на приятелските взаимоотношения е процес, преминаващ през няколко етапа, които според Теорията на социалното проникване, са 5:
Първият етап е този на ориентирането – провеждаме т.нар. “small talks”, играем на сигурно и следваме стандартите на общоприетото;
Проучвателен етап – започваме да се разкриваме все повече, да навлизаме в, меко казано, приети у нас като опасни теми на образование, политика, религия. Може би няма да говорим самата истина, според нас, защото все още не се чувстваме комфортно да изразяваме такова мнение, но това е етапът на „опипване на почвата“.
Емоционален етап – започваме да споделяме на по-дълбоко ниво чувства и персонални теми. Възможно е да се появи и критичност.
Етап на стабилността – отношенията са утвърдени, можем дори да предвиждаме реакциите помежду си;
Разпад – когато отношенията се развалят, тогава настава отдръпване от едната или двете страни и неразбирателство, водещи до приключване на взаимоотношенията.
С времето понякога взаимоотношенията се променят до такава степен, че се превръщат във вид токсична връзка, която изисква и изстисква от теб жизнените ти сили. В много случаи една приятелска връзка напомня на любовната такава с партньор – изискване на внимание, прекарване на време заедно, доверие, близост, подкрепа и т.н. Когато тези нужди не са удовлетворени, с времето се появяват проблеми, неразбирателство, дразнене и „най-здравословното“ решение се оказва слагането на край. Също така с годините обаче приятелите намаляват, времето, което им отделяме, се ограничава все повече и става по-трудно да намерим нови приятели, а пък човекът е социално същество по природа. Може би сте се чудели как да намерите нови приятели и да разширите обкръжението си. Ето и няколко фактора, които увеличават възможностите за приятелства.
Фактори, увеличаващи шансовете за нови приятелства
Ефектът на Бен Франклин – според него, когато помогнем на някого, увеличаваме шансовете си да го харесаме повече. Причината е, че оправдаваме действията към самите себе си – направили сме услуга, защото харесваме този някого.
Хипотеза на емпатията – ако изпитваме емпатия към някого, е по-вероятно да му се притечем на помощ.
Ефектът на Пратфал – непохватността кара хората да ни харесват. Така се показваме по-обикновени, по-симпатични и повече като другите, успяваме да сме забавни и това автоматично ни печели точки, включително в сравнение с умните и интелигентните индивиди.
Ефект на близостта – колкото повече се срещаме и си взаимодействаме с хората, толкова повече увеличаваме шансовете си за приятелство с тях, опознаваме ги и намираме черти у тях, които харесваме. Приятелството се появява в блока, в квартала, работното място, в учебното заведение и на всички места, на които хората се събират заедно. Но все пак е добре да внимаваме за нечисти мотиви.
Теория на подсилването – тя говори за ученето чрез асоциации и последствия. При първото харесваме хора, които се намират в близост, когато се чувстваме добре, дори те да нямат принос за това ни състояние. След време започваме да ги свързваме с хубавото чувство, но това не означава непременно, че те са ни приятели. Според теорията, най-добрия тест за приятелство е, когато имате какво да губите, но нищо да спечелите. При ученето с последствия харесваме хора, които ни възнаграждават. Наградите могат да включват приятелско отношение към нас, усмивка или насочено общо позитивно отношение.
Посветихме и един плейлисти на темата приятелство, който направихме за вас: